اموزش ها

کاشت خیار

خیار که از خانواده سبزیجات است و مخصوص فصول گرم سال است، گیاهی یکساله می باشد که طول آن به یک و گاهی تا سه متر می رسد. شرایط موردنیاز آن دسترسی کافی به نور مستقیم خورشید و و همچنین خاکی که ریشه آن بتواند تا عمق زیادی برود و در کنار درختان نباشد. سپس باید علف های هرز را در مکانی که بذر کاشته می شود از بین برد زیرا باعث عدم دسترسی گیاه به مواد موردنیاز می شود و بوته را نابود می کند. با توجه به گرمسیر بودن این گیاه بهترین زمان برای کاشت بذر زمانیست که سرمای بهاری تمام شده است.

بذر را در عمق 4 سانتی خاک بکارید و با بذر های دیگر 40 تا 50 سانت فاصله داشته باشد. بعد از گذشت یک هفته بذرها شروع به جوانه زنی می کنند. این گیاه به دلیل نیاز مستقیم به آفتاب به آب زیادی هم نیاز دارد و به ظور حدودی باید در هفته به 5 سانتی متر آب برسد. کوددهی مناسب هم مهم است و باید به میزان مناسب، کمبود مواد مغذی برای گیاه از قبیل فسفر، کلسیم و… را جبران کرد.

بعد از رشد آن باید به نگهداری و محافظت از گیاه توجه کرد. رطوبت خاک باید مناسب باشد و خاک هایی که مقدار آب بیشتری را در خود ذخیره می کنند، برای رشد گیاه بهتر هستند. همچنین خیار دارای گل های نر و ماده است و باید به گرده افشانی آن هم توجه کرد که این عمل اغلب توسط زنبورها انجام می شود. گل های نر باعث تولید گل و گل های ماده میوه تولید می کنند. اگر با کشیدن یک طناب و یا یک پایه چوبی رشد بوته را به صورت عمودی هدایت کنید بهتر است زیرا باعث حفاظت آن از آفات می شود و اگر این کار را نکردید سعی کنید بوته ها را بر روی یک جعبه یا سطح بالاتری از زمین قرار دهید زیرا بوته آن در برابر بیماری ها مانند قارچ ضعیف است.

سعی کنید خیارها را زود به زود برداشت کنید زیرا این کار باعث می شود خیارهای بیشتری رشد کنند. بهترین زمان برای برداشت بستگی به مدل بذری که کاشته اید دارد ولی اغلب زمانی که میوه به 15 سانتی متر رسید، زمان مناسبی برای برداشت است.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *